Podziękowanie Prezes Okręgu Śląskiego ZNP za udział w pikiecie 1 września 2023

4 września 2023

Koleżanki i Koledzy

EDUKACJA JEST NAJWAŻNIEJSZA!

Tak brzmiał temat Obywatelskiej Lekcji – pikiety zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego 1 września 2023 r. przed Ministerstwem Edukacji i Nauki w Warszawie.Bardzo dziękuję za udział w niej wszystkim, a zwłaszcza nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym, rodzicom, przedstawicielom samorządów, organizacjom pozarządowym, członkom ZNP i ich rodzinom – w szczególności tym, którzy dojechali ze Śląska.Wśród nich byli reprezentanci 64 oddziałów ZNP naszego Okręgu:* Rejon Północny – 2 autokary i auta osobowe (reprezentacja 16 oddziałów): Blachownia, Częstochowa, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłobuck, Kłomnice, Koniecpol, Kruszyna, Mykanów, Myszków, Poraj, Przystajń, Starcza, Wręczyca, Żarki

Dziękuję za organizację i opiekę nad uczestnikami Koleżankom: Wioletcie Koźlik i Edycie Książek oraz Halinie Sroce.* Rejon Centralny – 2 autokary i pociąg (reprezentacja 13 oddziałów): Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Knurów, Pilchowice, Pyskowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Zabrze.

Dziękuję za organizację i opiekę nad uczestnikami Koleżance Małgorzacie Popińskiej oraz Koledze Jerzemu Szmajdzie.

* Rejon Południowy – 1 autokar (reprezentacja 12 oddziałów): Bielsko – Biała, Cieszyn, Czechowice – Dziedzice, Jeleśnia, Milówka, Pawłowice, Pszczyna, Rajcza, Skoczów, Suszec, Ustroń, Węgierska Górka.

Dziękuję za organizację i opiekę nad uczestnikami Koleżance Gabrieli Herzyk oraz Koledze Leszkowi Tyrnie.* Rejon Zachodni – 2 autokary (reprezentacja 11 oddziałów): Godów, Gorzyce, Kornowac, Krzyżanowice, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory.

Dziękuję za organizację i opiekę nad uczestnikami Koleżankom Ilonie Witali – Sługa, Izabeli Faksa – Lerch oraz Katarzynie Hudek.

* Rejon Wschodni – 2 autokary i auta osobowe (reprezentacja 12 oddziałów): Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Kroczyce, Mysłowice, Ogrodzieniec, Psary, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie.W autokarze jechali również: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza p. Marcin Bazylak (zabierał głos podczas pikiety) wraz z II Zastępcą Prezydenta p. Bożeną Borowiec i z radnymi.

Dziękuję Koleżankom: Monice Łazowskiej i Dorocie Nowak – Bobrowskiej za organizację i opiekę nad uczestnikami.Kol. Jan Kraśkiewicz nie mógł być z nami (jest w szpitalu po operacji i życzymy Mu szybkiego powrotu do zdrowia), ale jak napisał duchem był z nami i życzył powodzenia.Dziękuję członkom Sekretariatu ZOŚ ZNP oraz Pracownicom Biura Okręgu Śląskiego za wsparcie organizacyjne.

Było nas widać!Na scenie pikietę prowadzili Koleżanka Urszula Woźniak – członek ZG ZNP, Wiceprezes Zarządu Okręgu Mazowieckiego ZNP oraz nasz Kolega Mirosław Kozik – Przewodniczący Okręgowego Klubu Młodego Nauczyciela, członek Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP, Sekretarz ZO ZNP w Pszczynie.

Dziękuję za bardzo dobre merytoryczne wypowiedzi oraz sprawne, pełne emocji i ekspresji prowadzenie manifestacji.Podczas protestu przed MEiN, przekazano PETYCJĘ – niestety nie na ręce Ministra Czarnka, który kolejny raz zignorował nasze środowisko. W zespole przekazującym dokument były Koleżanki: Elżbieta Markowska – członek Prezydium ZG ZNP, Prezes Okręgu Pomorskiego, Aneta Trojanowska – członek ZG ZNP, Wiceprzewodnicząca Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz nasza Koleżanka Edyta Książek – członek ZG ZNP, Wiceprezes ZO ZNP w Częstochowie.

Dziękuję, za godne reprezentowanie Związku Nauczycielstwa Polskiego.W pikiecie wzięło udział ponad 3700 pikietujących, z czego z naszego Okręgu ZNP ~ 550 osób, które znów walczyły o dobrą polską szkołę. Dalej walczymy o godność we wszystkich jej aspektach.

Koleżanki i Koledzy.

Dziękuję za to, że poświęciliście swój czas i energię dla wspólnej, bardzo ważnej sprawy, nie oglądając się na nic, ani na nikogo.

Pokazaliśmy, że jesteśmy zatroskani o polską szkołę, że zależy nam, aby była to szkoła marzeń na miarę XXI wieku – wolna, otwarta, kolorowa i bezpieczna.

Wspólnie z innymi wykonaliśmy dobrą robotę. Godnie reprezentowaliśmy środowisko oświaty i nauki, naszych uczniów i studentów, oddziały ZNP, Okręg Śląski i cały Związek Nauczycielstwa Polskiego, „…, bo w jedności siła jest” (jak śpiewamy w Hymnie Związku Nauczycielstwa Polskiego).Nie pozostaliśmy obojętni, bo EDUKACJA JEST NAJWAŻNIEJSZA!!!DZIĘKUJĘ!!!

Jadwiga Aleksandra RezlerPrezes Okręgu Śląskiego ZNP