Kolejne działania ZNP dla Ukrainy

6 lutego 2023

Konwój humanitarny wyrusza z generatorami z Warszawy do Lwowa. Będzie to pierwszy transport 20 z 48 generatorów prądu dla przedszkoli i szkół we Lwowie i w okolicach Lwowa 👍💪👏. Profesjonale generatory zostały zakupione dzięki zbiórce zorganizowanej przez nauczycieli z USA, zrzeszonych w AFT – American Federation of Teachers.
– Zebraliśmy fundusze na zakup generatorów prądu, aby zapewnić dzieciom i nauczycielom we Lwowie sprzęt potrzebny do życia i nauki – mówiła dziś Shari Obrenski, wiceprzewodnicząca AFT z Cleveland, która przyjechała do Polski i wyrusza z generatorami do Lwowa. – Wypełniamy swoje zobowiązanie wobec ukraińskich dzieci, zmagających się z brakiem elektryczności i ciepła w czasie trwającej zimy.
– To część naszego obowiązku jako pedagogów, aby wspierać dzieci w tym trudnym czasie i zapewnić im trochę ciepła i nadziei pośród ciemności – mówiła Obrenski.
Podkreśla, że generatory dla placówek oświatowych są niezbędne, ponieważ ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną spowodowały, że wiele szkół i przedszkoli zostało pozbawionych prądu. W przedszkolach generatory będą wykorzystywane m.in. do podtrzymania pracy kuchni, aby dzieci dostawały regularnie ciepłe posiłki.
✅ Za stronę logistyczną, czyli wybór, zakup i transport generatorów prądu odpowiadał Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego przedstawiciele pojadą teraz z generatorami do Lwowa.